Öncelikle bu yazının amacı benim gibi sıfırdan ve kendi imkanlarıyla android uygulaması geliştirmeyi öğrenmek isteyenler için nereden başlanabileceği, hangi kaynakları kullanmanın (deneme yanılma yöntemiyle edindiğim tecrübelerle) daha doğru olabileceği hakkında genel olarak fikir vermek.


Kaynaklar

1-Android Developers – Yazı

Documentation / Codelabs

Çok fazla kaynağa, derse baktıktan sonra en yararlı kaynaklardan birinin google’ın kendi dökümanı olduğuna karar verdim.

Hem documentation kısmındaki bilgiler hem de codlabs deki uygulamalı projeler gayet kullanışlı. Codlabs üzerinde yapılan projelerde çeşitli konularda documentation üzerinden detaylı bilgi verilmesi de Android Developers’ı bir bütün olarak sürekli kullanılabilir bir kaynak haline getiriyor.


2-Udemy – Video

Udemy içinde bir sürü ders barındıran bir platform. Bana kalırsa udemy’nın en büyük artısı sıkıntısız bir iade süreci sürdürmesi. Android ile ilgili bir sürü kurs aldıktan sonra bazılarını güncel olmadığı için bazılarını ise projeleri beğenmediğim için iade ettim ve hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadım.


3- Geleceği yazanlar – Yazı

Geleceği yazanlar Türkçe kaynak açısından katagorilendirilmiş düzgün bir kaynak

Şu an 101 ini bitirdim 201 in ortalarında bir yerlerdeyim. Bilmediğim, gözümden kaçan çok fazla şey öğrendim.

Şu an için bu kadar kaynak vermekle birlikte bunları vermemin en büyük sebebi konuları, içeriğin neler olduğunu görmek ve sistematik bir şekilde devam etmek. Tabii ki bu devamlılık içinde bol bol araştırma yapmak, bir çok kaynaktan ve kişiden yararlanmak da gerekiyor(stackoverflow, github, …). Burada bahsettiğim kaynaklar dışında edX, Udacity gibi bir çok farklı site de sayılabilir. Ben başlangıçta neleri daha çok kullandığımla ilgili bir sıralama yaptım. Başka kaynaklardan androidle ilgili farklı şeyler öğrendikçe onları da bu listeye eklemeye devam edeceğim.


Nereden nasıl başlamalı?

Türkçe, ingilizce pek çok kaynaktan ilerlemeye devam edebilirsiniz burada çizeceğim yol aslında yol çizmeye çalışıp çizemeyenlere -çoğunlukla benim de başıma geldiği gibi- başlayabilecekleri bir yol sağlamak. Yazılanları kendinize göre değiştirip kendinizin böyle bir listeye karar vermenizi tavsiye edebilirim. Bu listenin amacı kendi listenizi oluştururken size bir iskelet sağlamak.


Bana kalırsa hiçbir şey bilmeden başlamak istiyorsanız Udemy’den Android Mobil Uygulama Kursu: Kotlin & Java kursunu alabilir. Geleceği yazanlar 101 i okuyabilir. Aynı zamanda codelabs te olan Android Developer Fundamentals Course‘a da bakabilirsiniz(bana kalırsa diğerlerine göre biraz daha zorlayacaktır). Geleceği yazanlar 101’in konusuna daha çok java dilinin temelleri demek doğru olur. Bu sebeple eclipse indirmek yerine internetten bir compiler(derleyici) kullanarak dersleri takip edebilirsiniz benim yazılı bir kaynağa çalışırken yaptığım yöntem okudukça hatırlamak istediğim yerleri mouse imleciyle işaretleyip bol bol ekran görüntüsü almak oluyor.


Bu giriş yazısının ardından sıralı olmayacak şekilde Android uygulama geliştirmeyi öğrenmeye çalışırken zorlandığım noktalar hakkında ayrı ayrı açıklayıcı yazılar yazacağım. Sıralı olmamasına rağmen bunları elimden geldiğince bir arşiv olarak arandığı zaman bulunabilecek şekilde yapmaya çalışacağım. Bu yazıları yazmamın bir sebebi de beni motive ediyor ve öğrendiklerimi sistematik bir şekilde yazmaya zorluyor oluşu.

Write A Comment