Başlangıç: Kaynaklar

 Merhaba ben Onur Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyim. İngilizce öğrenme sürecimi paylaşmak için bir seri yapmaya karar verdim. Bu seri tahminimce 4 ana kısımdan oluşacak ve elimden geldiğince güncellemeler yapmaya çalışacağım. Bu 4 kısım kaynaklar, ilerleme, sonuçlar ve uygulama şeklinde olacak. Bu yazıda ilk kısım olan kaynaklara başlamış olacağım. Kaynakları sırasıyla yazıp kullandıkça artı ve eksileri şeklinde devam edeceğim. 

Öncelikle bu yazıya başlamadan önce beni motive eden bir TED konuşmasını eklemek istiyorum. 

Videoda geçen Goldlist methodu için: 

1-English Grammar In Use 

 Kitap içindeki konuları çok sade ve anlaşılır anlatılmış. Şu an kitapta çok ilerlememişte olsam kitabı rahatlıkla tavsiye edebilirim. 

2-Duolingo 

 Duolingo’nun en büyük eksiği hiçbir konu anlatımı bulunmaması tamamen cümleler üzerinden gitmesi ama benim için Duolingo’yu kullanma sebebi İngilizce öğrenmeyi oyunlaştırmış olması ve bana süreklilik kazandıracağını düşünmem. 

Nedenini anlamadığım bir şekilde mobil kısmı aşırı basit geldi. Bilgisayardan açtığımdaysa Türkçe sorup İngilizcesini yazdırma, duyduğunu yazdırma tarzı şeyler yaptırmaya başlayınca uygulamanın çok daha yararlı olabileceğini düşündüm mobil ile site arasında böyle bir farkın olması da ilginç geldi. 

3-Lingualeo (Chrome eklentisi) 

 Lingualeo’nun en büyük artısı Chrome eklentisi sayesinde okuduğunuz bir metindeki kelimeye çift tıkladığınızda o kelimenin çevirisini görebiliyor ve istediğiniz çeviriyi basarak lingualeo’daki kelimeler kısmına ekleyebilmeniz. 

4-Memrise 

Kelime öğrenmek ve düzenli tekrar adına güzel bir site  

Ben Medeni hukuk listesine günlük 15 dakikayla devam ediyorum. 

5-Ororo

 Ororo’nun en büyük artıları içinde çoğu dizinin bulunması, İngilizce altyazıda bir kelimenin üstüne geldiğinizde direkt Türkçesini vermesi ve onu kendi kelime listenize ekleyebiliyor olmanız. Ayrıca altyazılar da genelde Türkçe de var bazen anlamadığınız cümleler için Türkçe altyazıdan bakılabilir. 

 Aynı zamanda bazı Youtube kanalları için de bu hizmeti veriyor. Ücretsiz olarak günlük 45 dakika ve 50 kelimelik çeviri hakkı veriyor. Denemek için bana yeterli geldi ve bir iki gün ücretsiz denedim. Sonrasında %50 indirimin de olduğunu görünce premium’a geçtim. 

 Yıl içinde de bazen premium için %50 indirimi olabiliyormuş. Premium’un avantajları izleme ve kelime sınırının olmamasının yanında filmlerin de olması ve normalde olmayan bazı dizilerin açılması. 

 Videolar kısmında Oxford Online English’in videolarını ve Expedia’yı çok beğendim ve günde en az bir video izlemeye çalışıyorum şimdilik popülere göre sıralayıp oradan sırayla gidiyorum. 

Youtube Kanalları 

İngilizce Konu Anlatımı  /  Etkili Pratik İngilizce  /  EngVid /  Oxford online english


Okuma parçaları – (Read At Work – Yazılım Bilimi)

İngilizce makale okuması (Tarih Obası)

Okuma Kitaplar 

1- Seviyeli kitaplar 

  Ben ilk kitap olarak H.G Wells’in The War Of The Worlds’üyle başlayacağım. 

2- 50 Great Short Stories 

3- Gutenberg 

 Gutenberg telif süresi dolmuş kitapları epub olarak paylaşan bir proje 

Podcastler 

Series (Hikaye) 

Myths and Legends  

Hukuk için kaynaklar 

1- Legal English with 14 Lectures and Pratical Tips 

2- Corsera 

Hukuk Okuma Önerileri 

AİHM kararları 

Hukuk ile ilgili Youtube kanalları 

Legal Eagle 

Learn Law Better 

Love Lynnea 

 Öncelikle English Grammer In Use’a düzenli bir şekilde her gün en az bir konu (2 günde bir en az bir pratik) çalışmaya başladım. Aynı zamanda her gün  İngilizce altyazılı olarak en az 15 dakikalık film ya da dizi bölümü izliyorum. Duolingo ve Memrise’a her gün devam etmeye çalışıyorum.  

Bunun dışında tarih obasındaki İngilizce makalelerden İngiltere hakkındaki seriye başladım her gün 20 dakikamı oradaki videolara ayırmayı planlıyorum. 

Şu an için kendime göre bir başlangıç planı yaptım. Planı uyguladıkça nelerin benim için daha yararlı olduğunu görüp listeyi kendime göre güncelleme ya da eklemeler yapmayı düşünüyorum. 

Write A Comment