Bu kısımda aslında flutter’ın sitesinde bulunan talimatları takip edeceğiz.

Öncelikle bilgisayaranızda Git yoksa Git’i indirmeniz gerekiyor. Flutter’ın kendi sitesindeki bağlantıyı kullanarak Git’i indirebilirsiniz.(verilen standart ayarlarla kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.)


Flutter SDK

sonrasında Flutter SDK’i indirmeniz gerekiyor. İndirdikten sonra zipli dosyayı istediğiniz bir yere çıkarabilirsiniz ben C:/ adresine çıkarttım.(Sitedeki uyarıda belirttiği gibi C:/Program Files dışında istediğiniz herhangi bir yeri kullanabilirsiniz.)

Cmd üzerinden Flutter’a ulaşabilmek için path olarak Flutter’ı eklemek gerekiyor. Bunun için ayarlara girip “Edit environment variables for your account” seçeneğinden path kısmına yeni path ekleyebilirsiniz. Terminalinizin Flutter’ı görmesi için Flutter dosyanızdaki bin klasörünü eklemeniz gerekiyor.

sonrasında cmd üzerinden Flutter’a girebilir ya da cmd paneline

flutter create (uygulama ismi)

yazarak proje oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlemleri Visual Studio Code’taki terminal üzerinden de yapabileceğiz.


Visual Studio Code

Visual Studio Code’u indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

VSC yi flutterla ilişkilendirmek için yapmanız gereken ilk şey extension kısmına gelerek flutter yazmak(Flutter’ı kurduğunuz zaman dart’ı VSC otomatik olarak kuruyor.) Ancak hala Flutter SDK ile VSC arasında bağlantı kurulmamış durumda. Bağlantı kurmak için view kısmından Command Palette kısmına Flutter yazarak seçenekleri görebilirsiniz. New Project e bastığınız zaman sağ altta çıkan uyarıyı kullanarak Locate SDK seçeneğinden Flutter SDK’in bulunduğu dosyayı seçebilirsiniz.

VSC’ta Teminale

flutter doctor

Yazarak ne işlemler yapmanız gerektiğini, nelerin eksik olduğunu görebilirsiniz. Bunu yazdığınızda android lisanslarınızın kabul edilmediğini gösteren bir çarpı işareti göreceksiniz orada kendisinin de belirttiği gibi

flutter doctor --android-licenses

Yazarak çıkan lisans anlaşmalarını kabul edebilirsiniz.

Aynı zamanda Android Studio’nun kurulu olmaması gibi farklı uyarılar da göreceksiniz.


Android Studio

Flutter da(VSC üzerinde) yazdığımız kodu çalıştırmak için Android emülatör’e ihtiyacımız olacak bunun için ise öncelikle Android Studio’yu kurmalıyız. Android Studio’yu buradan indirebilirsiniz.

Android Studio kurulumunu tamamladıktan sonra(varsayılan ayarlarla kurabilirsiniz.) configure > plugins kısmından Flutter eklentisini kurabilirsiniz.

SDK manager kısmından emülatör ekleyerek bunu otomatik olarak VSC de kullanabiliyorsunuz. Telefonunuzu bağladığınızda da otomatik olarak tanıyor.

Bu yazıyı yazdığım süreçte emülatör hata veriyordu. Siz bu yazıyı okurken böyle bir sorun kalmamış olabilir ancak aynı sorunu yaşıyorsanız

Path’e

%ANDROID_HOME%\tools
%ANDROID_HOME%\platform-tools

Uzantılarını ekleyerek emülatör sorununu halledebilirsiniz. Eğer daha önceden emülator’ü deneyip hata aldıysanız bu işlemleri yaptıktan sonra “wipe data” yapıp emülatörü çalıştırabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra terminalden (ben VSC yi kullanıyorum)

flutter doctor

Yazarak eksik olan başka bir şeyin olup olmadığını görebilirsiniz.

Write A Comment